Régi megfigyelés, hogy az összezárt női közösségek tagjainak szinkronizálódik a menstruációs ciklusa.Eddig azonban adós maradt a tudomány ennek a magyarázatával. Most a Chicagoi Egyetem egy kutatónője megtalálta a problémára a választ: a szinkronizálódás feromonok közvetítésével történik.
A feromonok olyan, társaik termelte szaganyagok, amelyek hihetetlenül kis koncentrációban is erősen befolyásolják az állatok viselkedését.A másik nem egyedei által termelt feromon segítségével találnak párt akár több kilométeres távolságból a lepkék és más repülő rovarok, feromon segítségével tartja együtt a kirajzó dolgozókat a méhek fiatal királynője, feromon hatására választják el kicsinyeiket a patkányok, feromon dönti el, hogy melyik társát választja párjául a hörcsög, feromon jelzi az elefántoknak a dominancia-sorrendet.
A feromonok nagyon elterjedtek az állatvilágban, nagyon sok állatfajra sikerült már bebizonyítani, hogy feromonok befolyásolják a viselkedésüket.Eddig azonban az ember kivétel volt, emberi feromon létezésére és hatására mindeddig nem volt tudományos bizonyíték.Szaglásunk túl gyenge ahhoz, hogy a feromonokat illatként észleljük. Bár párválasztásunkban bennünket is befolyásol társunk illata, de ebben az esetben olyan intenzív és tömény szaganyagokról van szó, amelyek már semmiképpen nem sorolhatók a feromonok körébe.
Martha McClintock professzor 29 nőn végzett el egy kísérletsorozatot, közülük kilencet választott ki donorként.A kísérlet alanyai mind 20 és 35 év közöttiek voltak, menstruációs előtörténetük szabályosságot és spontaneitást mutatott.A donoroktól a hónuk alá helyezett párnácskával vettek szagmintákat a menstruációs ciklus különböző szakaszaiban
A párnácskákat alkoholos kezelés után zárt edényben lefagyasztották. A donorokkal közvetlenül nem érintkező további 20 kísérleti alanyhoz úgy juttatták el a levett mintákat, hogy a párnácskákat megütögették az orruk alatt.A kísérlek során kétféle hatást tapasztaltak: a tüszőérési fázisban levett minta hatására a befogadóban a lutenizáló hormon ovuláció előtti koncentrációnövekedése felgyorsult, így a kísérleti alany menstruációs ciklusa lerövidült.
Az ovuláció fázisában levett minta hatására, épp ellenkezőleg, a lutenizáló hormon koncentrációnövekedése késett, a menstruációs ciklus meghosszabbodott.Két különböző feromon hatásáról van tehát szó, amelyek a ciklus különböző fázisaiban keletkeznek.A befogadók 68%-ánál volt észlelhető ez a hatás, náluk azonban meglepően erősen: a menstruációs ciklus lerövidülése 1-14 napos volt, a meghosszabbodása 1-12 napos.
A változás tehát sok esetben jelentősen meghaladta a menstruációs ciklus spontán változásainak a mértékét, és elegendően nagy volt ahhoz, hogy tartós együttélés mellett igen gyorsan szinkronizálja a menstruációs ciklus hosszát. |